کد خبر: 3554464
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۹
گروه معارف: مدرس حوزه علمیه اهل سنت زاهدان گفت: فتاوای وحدت‌بخش علمای فریقین مهمترین عاملی است که می‌تواند اتحاد امت را تقویت کند و رسانه‌ها نیز باید برای کمک به علما و نخبگان دلسوزی که دغدغه وحدت دارند، وارد عمل شوند.
مولوی عبدالغنی دهانی، مدرس حوزه علمیه اهل سنت شهرستان زاهدان در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از سیستان وبلوچستان، گفت: مسأله وحدت، نه مربوط به زمان و دوره‌ای خاص می‌شود و نه در محدوده یک منطقه است، بلکه یک واجب شرعی است و تمام جهان اسلام به آن نیاز دارد.
وی بیان کرد: جهان غرب با کمک تفرقه، توانسته است سرمایه دنیای اسلام را علیه خود مسلمانان به‌کار گیرد و در نتیجه، برای نابودی سرزمین‌های اسلامی و تسلط بر آن، هزینه‌ای متحمل نشود.
مدرس حوزه علمیه اهل سنت زاهدان ادامه داد: مسلمانان سرمایه انسانی و طبیعی بالایی دارند و اگر با هم متحد باشند و سرمایه خود را علیه یهودیان به کار گیرند، اثری از اسراییل و هم‌پیمانانش در منطقه نخواهد بود، لذا این وحدت برای جهان غرب خطرناک است.
وی با ابراز تأسف از اینکه غرب در ایجاد تفرقه تا حدی موفق بوده است، افزود: امروز می‌بینیم که تفرقه، تا چه اندازه به دنیای اسلام خسارت زده است. عربستان که خود را پرچمدار دنیای اسلام می‌داند، مردم یمن را به خاک و خون کشیده است، در حالی که پیامبر اکرم(ص) نسبت به این کشور دعای خیر و برکت کرده بودند.
مولوی دهانی با اشاره به نقش اساسی علما در ایجاد وحدت، اظهار کرد: فتاوای وحدت‌بخش علمای فریقین مهمترین عاملی است که می‌تواند اتحاد امت را تقویت کند و رسانه‌ها نیز باید برای کمک به علما و نخبگان دلسوزی که دغدغه وحدت دارند، وارد عمل شوند.
وی افزود: شیخ شلتوت فتوا می‌دهد که یک سنی می‌تواند در بسیاری از جاها به فقه جعفری عمل کند و از آن طرف، آیت‌الله سیستانی هم می‌گوید اهل سنت نه تنها برادر ما هستند، بلکه « جان» ما هستند. مقام معظم رهبری هم اهانت به صحابه را حرام اعلام می‌کنند. لذا مردم باید با چنین نظرات وحدت بخشی آشنا شوند.
این عالم اهل سنت بیان کرد: رسانه‌ها باید بیش از این روی مسأله وحدت کار کنند؛ همانطور که دنیای غرب با توطئه، سعی در ایجاد شبهه و پررنگ کردن اختلافات جزئی دارد، رسانه ما هم باید عکس آن را عمل کند و روی اشتراکات تأکید کند.
مولوی دهانی در پایان عنوان کرد: جهل و تعصب از مهمترین عوامل تفرقه است. وقتی شیعه و سنی از فقه خودشان و فقه مذهب دیگر آگاهی داشته باشند، متوجه می‌شوند که تا چه حد اشتراکات ما بیشتر است، بطوری که نقاط اختلاف اصلا به چشم نمی‌آیند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: