کد خبر: 3805729
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۰
به‌دنبال ورود سیلاب از افغانستان؛
گروه اجتماعی ــ بیش از دو دهه انتظار مردم سیستان به پایان رسید؛ مردم روستایی کشاورز و دامداری که بیش از بیست سال خشکسالی را تحمل کردند، امروز چشمشان با ورود آب از افغانستان روشن شده است.

به گزارش ایکنا از سیستان‌وبلوچستان، «الَّذِی جَعَلَ لَکُمُ الأَرْضَ فِرَاشًا وَالسَّمَاء بِنَاء وَأَنزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَخْرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَرَاتِ رِزْقًا لَّکُمْ فَلاَ تَجْعَلُواْ لِلّهِ أَندَادًا وَأَنتُمْ تَعْلَمُونَ؛ همان [خدایى] که زمین را براى شما فرشى و آسمان را بنایى قرار داد و از آسمان آبى فرود آورد و بدان از میوه‌‏ها رزقى براى شما بیرون آورد، پس براى خدا همتایانى قرار ندهید در حالى که خود مى‏‌دانید»، (سوره بقره، آیه 22).
بیش از دو دهه انتظار مردم سیستان به پایان رسید؛ مردم روستایی کشاورز و دامداری که بیش از بیست سال خشکسالی را تحمل کردند، امروز چشمشان با ورود آب از افغانستان روشن شده است.
سیلابی که امروز سیستان را در بر گرفته است، آبی است که از بالادست‌ها، از ارتفاعات افغانستان راهی شمال استان سیستان و بلوچستان شده و مرهمی بر زخم مردمی شده است که به خشکسالی، ریزگردها و طوفان‌های شن عادت کرده‌اند.
اکنون این سیلاب در حال هدایت به سمت رودخانه‌ها و تالاب هامون است؛ تالاب خشکیده‌ای که در این سال‌های اخیر به نفس نفس افتاده بود و هر روز چشمان ناامید مردم کشاورز سیستان به آن دوخته می‌شد.
گرچه این سیلاب زحمت‌هایی هم برای مردم منطقه داشت، به طوری که افزایش آب سیل در منطقه سیستان دیوار حفاظتی رودخانه نیاتک را تخریب و منجر به تخلیه برخی روستاها در شهرستان هیرمند شد، اما رحمت آن بسیار بیشتر از زحمت‌اش بود.
طبق اعلام فرمانداری زابل، تاکنون هشت روستای در معرض خطر شهرستان هیرمند، تخلیه شده است؛ تعدادی روستا نیز در معرض آب‌گرفتگی قرار دارند، با این‌حال مسئولان می‌گویند که اوضاع تحت کنترل است و جای نگرانی نیست.

آب چشم مردم سیستان را روشن کرد

در این میان، صحنه‌های همدلی و اتحاد مردم و مسئولان نیز تماشایی است؛ گروه‌های مردمی، بسیجی و پاسدار در کنار مسئولان به کمک مردم روستاهای سیستان آمده‌اند تا خسارت‌ها به حداقل برسد و شیرینی این نعمت به کام مردم تلخ نشود.
سردار محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز طی روزهای گذشته به منطقه آمده بود و به نیروهای بسیجی و سپاهی تحت امر دستور داد تا تمام تلاش خود را جهت ارائه خدمات مطلوب به‌کار گیرند.
چاه نیمه‌ها و تالاب بین‌المللی هامون سال‌هاست که با لبان خشکیده، انتظار چنین آبی را می‌کشیدند؛ امید است این اتفاق مبارک به بهترین شکل مدیریت شده و نگذاریم قطره‌ای از این سرمایه ارزشمند به هدر رود.

آب چشم مردم سیستان را روشن کرد

نویسنده: هادی محمدی

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: