کد خبر: 3617620
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۸
بیانیه تشکل‌های دانشجویی کشور در خصوص مشکلات سیستان و بلوچستان؛
گروه اجتماعی: سیستان و بلوچستان، اسمی است که گویا برای همیشه رسمش با محرومیت گره خورده است؛ در دوران ستمشاهی چه بسا بیشتر از دیگر نقاط کشور مورد ظلم و جور طاغوت قرار گرفته بود و حال امروزه، پس از گذشت حدود چهل سال از انقلاب اسلامی، متأسفانه شاهدیم که این استان همچنان با فقر و محرومیت دست و پنجه نرم می‌کند.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از سیستان وبلوچستان، جمعی از تشکل‌های دانشجویی کشور بیانیه‌ای در خصوص مشکلات منطقه سیستان و اهمیت پرداختن به آن صادر کردند که در ادامه می‌خوانیم.
هوالجبار
سیستان و بلوچستان، اسمی که گویا برای همیشه رسمش با محرومیت گره خورده است. در دوران ستم شاهی چه بسا بیشتر از دیگر نقاط کشور مورد ظلم و جور طاغوت فرعونی زمان قرار گرفته بود، جایی که محل تبعید و درس عبرت مبارزان انقلابی بود و حال امروزه، پس از گذشت حدود چهل سال از  انقلاب اسلامی، که برقراری عدالت اجتماعی و خدمت به مستضعفین و پابرهنگان از شعارهای اصلی آن بود؛ متأسفانه شاهدیم که این استان پهناور کشورمان همچنان با فقر و محرومیت دست و پنجه نرم می‌کند.
بیانیه تشکل‌های دانشجویی کشور در خصوص مشکلات سیستان
زندگی دشوار مردم این استان در حالی رقم می‌خورد که همگان می‌دانیم در استان سیستان و بلوچستان شیعه و سنی درکنار یکدیگر زندگی می‌کنند و دارای نیروی انسانی بسیار و اقلیمی پر ذخیره است.
در اهمیت موقعیت استراتژیک سیستان و بلوچستان، همین اشاره رهبری بس که این استان را تنگه احد ایران می‌نامند. اما رفت و آمد دولت‌های گوناگون نتوانسته تغییرات مهمی در بهبود وضعیت مردمان این منطقه ایجاد کند و متاسفانه همچنان بی توجهی‌ها و نگاه‌های طفیلی و حاشیه‌ای به این منطقه ادامه دارد.
بیانیه تشکل‌های دانشجویی کشور در خصوص مشکلات سیستان
یک پنجم روستاهای فاقد آب سالم کشور در سیستان و بلوچستان است، این سرزمین بالاترین نرخ بیکاری در بین استان ها را با خود یدک می‌کشد، جمعیت 50 درصد روستا نشین به حاشیه‌نشین حدود یک میلیون نفری شهرهای زابل، زاهدان، چابهار ، ایرانشهر تبدیل شده و شرایط به گونه ای بغرنج شده که از مردم آن خطه هر که توانی دارد و پس اندازی مهاجرت از آن منطقه را ترجیح داده‌اند.
سیستان و بلوچستان که به لحاظ وسعت دو برابر کشور آلمان است! امروز سرزمین فراموش شده‌ای است که در این روزهای گرم تابستان، علاوه بر مشکل دسترسی به آب آشامیدنی سالم، هوای پاک و تنفس راحت هم از مردمانش سلب شده است.
تیر ماه سال جاری بود که 1000 نفر به دلیل گرد و خاک راهی بیمارستان‌ها شدند و رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل در مصاحبه ای اعلام کرد؛ «در سال‌های اخیر همواره بالاترین آمار مبتلایان به بیماری سل در سطح کشور مربوط به منطقه سیستان و شهرستان زابل بوده و متاسفانه این روند همچنان ادامه دارد به نحوی که سالانه بین 400 تا 500 نفر به آمار مبتلایان به این بیماری در منطقه افزوده می‌شود».
بیانیه تشکل‌های دانشجویی کشور در خصوص مشکلات سیستان
هامون که زمانی حیات بخش و منبع اصلی تامین معیشت بخش عظیم مردم سیستان و بلوچستان بود، چند دهه است که به دور از همت مسئولان و در مقابل چشمان مدیران جمهوری اسلامی ایران با خشکی و مرگ ماهی هایش، به کانون تولید گرد و غبار و طوفان تبدیل شده و فقر، بیکاری، قاچاق، بیماری تنفسی و قلبی و چشمی، مهاجرت و تهدیدات امنیتی را برای مردم صبور خود به ارمغان آورده است.
از گذشته های دور؛ وزش بادهای 120 روزه با آب موجود در تالاب هامون، گرمای سیستان و بلوچستان را کاهش و هوا را برای مردم خنک و مطبوع می‌کرد اما در دهه‌های اخیر با عدم تأمین حق‌آبه هامون از رودخانه هیرمند، بخش وسیعی از تالاب بین المللی هامون خشک شده و بادهای 120 روزه در شرایط جوی نامساعد  ریز گردها را در هوای این استان آنچنان پراکنده می‌کنند که علاوه بر کاهش کیفیت هوا، مشکلات جسمی و حتی تصادفات زنجیره ای در جاده‌ها را به دنبال داشته است.
بیانیه تشکل‌های دانشجویی کشور در خصوص مشکلات سیستان
سیستان و بلوچستان، پاره تن ایران و مردمان آن، برادران و خواهران درد کشیده و پا برجای ما هستند که انقلاب اسلامی نسبت به آن، دین سنگینی بر ذمه دارد. رسیدگی فوری به وضعیت این استان به ویژه خشک شدن تالاب هامون نه لطف مسئولان بلکه از اهم وظایف است.

مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه های شیراز
مجمع دانشجویی آرمان دانشگاه شیراز
مجمع دانشجویی آرمان دانشگاه آزاد واحد شیراز
مجمع دانشجویی آرمان دانشگاه تهران
مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه مازندران
مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه فرهنگیان کرمان
مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه شهید باهنر کرمان
مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه رفسنجان
مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه فسا
کانون عدالتخواهی قرآن دانشگاه صنعتی شاهرود
مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه یاسوج
مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه چمران اهواز
مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه زابل
تشکل عدالتخواه قسط دانشگاه شاهرود
بسیج دانشجویی دانشگاه چمران اهواز
بسیج علوم پزشکی شهید بهشتی تهران
مجمع دانشجویی آرمان دانشگاه صنعتی اصفهان
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی ارومیه (تحکیم وحدت)
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان کرمان
بسیج دانشجویی دانشگاه بجنورد
جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید مدنی آذربایجان
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی امیر کبیر (تحکیم وحدت)
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اسفراین (تحکیم وحدت)
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی علم و صنعت (تحکیم وحدت)
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بین الملل قزوین (تحکیم وحدت)
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: