کد خبر: 3820277
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۳
گروه اجتماعی ــ مدیرکل اوقاف و امور خیریه سیستان و بلوچستان گفت: آنچه باعث اثرگذاری بیشتر وقف می‌شود، هماهنگی با نیازهای روز جامعه است؛ در هر زمان و مکانی، نیازها متفاوت است، بنابراین اگر واقفان نیازهای روز را در نظر گرفته و سعی کنند خلأها را پر کنند، شاهد آثار شگفت وقف در جامعه خواهیم بود.

حجت‌الاسلام محسن مؤمنی‌مقدم، مدیرکل اوقاف و امور خیریه سیستان و بلوچستان‌ در گفت‌وگو با ایکنا از سیستان‌وبلوچستان، گفت: وقف که از آن به‌عنوان صدقه جاریه یاد می‌شود، سنتی حسنه است که در همه ادیان و فرهنگ‌ها وجود دارد و در اسلام نیز همواره مدّنظر و مورد سفارش ائمه(ع) بوده است.
وی ادامه داد: اگر به روایات رجوع کنیم، می‌بینیم که ائمه معصوم(س) چه در فرمایشات خود و چه در سیره عملی، روی این سنت حسنه تأکید داشته‌اند. از جمله امام صادق(ع) می‌فرمایند «هیچ پاداشی انسان را پس از مرگ تعقیب نمی‌کند، مگر در سه خصلت؛ صدقه‌ای که در زمان حیات بدهد که این صدقه پس از مرگش تا روز قیامت جریان خواهد داشت، یا سنتی نیکو که آن را بنیان گذارد که خود بدان عمل کرده و دیگران نیز پس از او بدان عمل کنند، یا فرزندی که برای او طلب مغفرت کند».
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بیان کرد: در قرآن کریم نیز آیه‌ای که بر وقف و احکام آن صراحت داشته باشد، وجود ندارد، ولی دانشمندان اسلامی از کلّیت برخی مفاهیم اخلاقی که در قرآن ذکر شده، چنین دریافته‌اند که وقف مورد تأیید قرآن کریم است.
وی افزود: وقف دارای آثار دنیوی و اخروی، هم برای واقف و هم برای جامعه است. وقف برای واقف پاداش اخروی و برکت در مال به‌همراه دارد و در جامعه نیز، نیازها را برطرف کرده و به گسترش عدالت اجتماعی کمک می‌کند.
مؤمنی‌مقدم اظهار کرد: آنچه که حیات انسان و زمینه ماندگاری انسان را فراهم می‌کند، وقف است؛ چراکه وقف یا صدقه جاریه، ذخیره مستحکمی برای آخرت است تا بعد از اینکه حیات ظاهری از انسان گرفته شد، در تمام عالم باقی این اجر همراهش باشد.
وی ادامه داد: آنچه باعث اثرگذاری بیشتر وقف می‌شود، هماهنگی وقفیات با نیازهای روز جامعه است؛ در هر زمان و مکانی، نیازها متفاوت است؛ بنابراین اگر واقفان نیازهای روز را در نظر گرفته و سعی کنند خلأها را پر کنند، شاهد آثار شگفت وقف در جامعه خواهیم بود.
این مقام مسئول بیان کرد: سازمان اوقاف خود را موظف به اجرای نیت واقفان می‌داند، زیرا اگر هزينه‌ها به‌درستی در راستای نيت واقف انجام شود اين امر موجب اعتماد عمومی به اوقاف خواهد شد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تا قبل از ماه مبارک رمضان 15 وقف جدید در سطح استان به ثبت رسیده است، افزود: از رسانه می‌خواهیم تا نیازهای روز جامعه را منتشر کنند تا همه بیشتر از ثمرات وقف بهره‌مند شویم.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: