کد خبر: 3826845
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۲
گروه فرهنگی ــ مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سیستان و بلوچستان گفت: بیست و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری در دو بخش قصه‌گویی صحنه‌ای و ۹۰ ثانیه‌ای آذرماه ۹۸ برگزار می‌شود.

معصومه هادی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سیستان و بلوچستان، در گفت‌وگو با ایکنا از سیستان‌ و بلوچستان، گفت: بیست‌ و دومین جشنواره‌ بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری در دو بخش قصه‌گویی صحنه‌ای و ۹۰ ثانیه‌ای آذرماه 98 برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه بخش صحنه‌ای شامل مسابقه ملی و بین‌الملل است، ادامه داد: شرکت‌کنندگان بخش مسابقه ملی دختران و پسران (نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ سال)، بانوان و آقایان (۱۸ سال به بالا) و مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‎ها هستند.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بیان کرد: در بخش بین‌الملل نیز برگزیدگان ۲۱ دوره گذشته جشنواره قصه‌گویی در مراحل منطقه‌ای، ملی و بین‌الملل و قصه‌گویان و مجریان دارای سابقه اجرا در رسانه ملی و تئاتر کشور به همراه داوطلبان سایر کشورها می‌توانند شرکت کنند.
وی افزود: بخشی از شیوه‌های قصه‌گویی صحنه‌ای شامل کلاسیک (سنتی)، قصه‌هایی از روزگاران کهن، تاریخ، سنت‌ها، مذهب، آداب و قهرمانی‌ها از منابع شفاهی یا کتبی است که بدون ابزار اجرا می‌شود؛ بخش دیگری نیز به قصه‌گویی مدرن (نوآورانه) اختصاص یافته که شامل قصه‌هایی می‌شود که به صورت گفت‌وگو، ترانه، آواز با موسیقی یا بدون آن، با تصویر و سایر ابزارهای خلاق از منابع شفاهی یا کتبی انتخاب و اجرا می‌شود.
هادی عنوان کرد: قصه‌گویی به صورت تک نفره و در مدت زمان حداکثر ۱۵ دقیقه و تصویربرداری از قصه‌گویی در نمای باز (لانگ‌شات) از جمله شرایط شرکت در بخش صحنه‌ای است.
وی ادامه داد: علاقه‌مندان به شرکت در بخش صحنه‌ای تا ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ فرصت دارند برای ثبت‌نام و بارگذاری فیلم قصه‌های خود به پایگاه اینترنتی جشنواره به نشانی www.kanoonfest.ir مراجعه کنند.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بیان کرد: در بخش قصه‌های ۹۰ ثانیه‌ای نیز علاقه‌مندان می‌توانند با موضوع‌ «قصه زندگی من» در فیلمی به مدت ۹۰ ثانیه، امیدها، شادی‌ها و آرزوهای زندگی خود را به شیوه‌ای مستندگونه روایت کنند.
وی افزود: روایت قصه از زبان یک راوی، ارسال فیلم در قالب mp4 و حجم حداکثر ۴۰۰ مگابایت و تصویربرداری با استفاده از دوربین و موبایل به‌صورت افقی و دارای صدای مطلوب از شرایط بخش قصه‌گویی ۹۰ ثانیه است.
هادی هدف از برگزاری این جشنواره را ایجاد زمینه برای ارتقای دانش نظری و تبادل تجربیات مفید و موثر میان قصه‌گویان ایرانی و خارجی، احیای سنت قصه‌گویی، برنامه‌ریزی برای تبیین و ترویج روش‌های نوین در اجرای قصه‌گویی و مشارکت مردم در ترویج این فرهنگ به‌عنوان یک ابزار ارتباطی و فرهنگ‌ساز در جامعه عنوان کرد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: