کد خبر: 3827179
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰
مولوی عبدالحمید:
گروه اجتماعی ــ امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: یکی از اتفاقات بسیار خوبی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کشور صورت گرفت این بود که نماز جمعه برادران شیعه در کشور رسمیت یافت و نماز جمعه اهل‌ سنت رونق بیشتری پیدا کرد.

به گزارش ایکنا از سیستان‌وبلوچستان، مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان شب گذشته، ۲۳ تیرماه در نشست شورای اداری با محوریت چهلمین سالگرد نماز جمعه در انقلاب، گفت: نماز بعد از ایمان به ذات یگانه الهی و اعتقاد به خدا، مهم‌ترین عمل در همه ادیان بوده و در اسلام نیز از این جایگاه ویژه برخوردار است؛ ما در اسلام عملی بزرگتر از نماز نداریم.

وی ادامه داد: اگر نماز با پایبندی کامل و به‌طور درست و صحیح ادا شود، تحول مثبت در زندگی‌ها خواهد آمد و به برکت نماز گناهان از بین خواهند رفت. قرآن نیز به این مطلب اشاره دارد آنجا که می‌فرماید: «وَأَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْكَرِ» نماز را برپای دار همانا نماز از فحشا و منکرات باز می‌دارد.

امام جمعه اهل سنت زاهدان بیان کرد: همان‌طور که جسم انسان نیاز به تغذیه دارد، روح انسان نیز نیاز به تغذیه دارد. جامعه ما علاوه بر غذاهای جسمانی، به غذاهای روحانی و معنوی نیز نیازمند است و باید در این زمینه هم برنامه‌ریزی شود.

وی از نماز به‌عنوان تأثیرگذارترین عبادت و غذای روحانی یاد کرد و افزود: نماز بهترین غذای روح انسان است؛ روح انسان با نماز تقویت شده و رشد پیدا می‌کند؛ انسان‌های تارک الصلاة همیشه یک خلأ روحی احساس می‌کنند.

مولوی عبدالحمید اظهار کرد: نماز بیشترین تأثیر را در تزکیه نفس و اصلاح انسان دارد؛ نماز معراج مؤمن است، اما نمازی که اصول آن رعایت شده باشد. نماز باید همراه با توجه و حضور قلب باشد تا ثمرات ارزشمند آن نمایان شود.

وی عنوان کرد: قدمت برپایی نماز جمعه به قدمت اسلام است، اما در دوره‌های مختلف، با توجه به سیاست‌های هر حکومت، کمرنگ و پررنگ می‌شده است، به‌عنوان مثال، در رژیم شاه نماز جمعه برگزار می‌شد اما از حمایت‌های حکومتی برخوردار نبود.

این عالم اهل سنت افزود: یکی از اتفاقات بسیار خوبی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کشور صورت گرفت این بود که نماز جمعه برادران شیعه در کشور رسمیت یافت و نماز جمعه اهل‌سنت رونق بیشتری پیدا کرد و هجوم مردم به مساجد و نمازهای جمعه باشکوه‌تر شد.

مدیر حوزه علمیه دارالعلوم اهل سنت زاهدان بیان کرد: تریبون‌های نمازهای جمعه در کشور در زمینه‌های اجتماعی ازجمله در موضع‌گیری‌های بجا و سازنده نیز تاثیر بسزایی داشته‌اند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: