کد خبر: 3827760
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۱
گروه اجتماعی ــ مدیرکل بهزیستی سیستان و بلوچستان گفت: موفقیت در حوزه آسیب‌های اجتماعی منوط به کار گروهی است، چراکه پدیده‌های اجتماعی چند وجهی‌ بوده و زنجیره‌‎وار به هم مربوط می‌شوند؛ اگر در این چرخه شکستی ایجاد شود، روند کار بسیار مشکل خواهد شد.

محمدرضا سراوانی، مدیرکل بهزیستی سیستان و بلوچستان، در گفت‌وگو با ایکنا از سیستان ‌و بلوچستان، گفت: بهزیستی، زیرمجموعه وزارت رفاه و تأمین اجتماعی است که افراد نیازمند جامعه را شناسایی کرده و به آنان خدمات ارائه می‌دهد.

وی از بهزیستی به عنوان متولی سلامت اجتماعی یاد کرد و افزود: گستره کمّی و کیفی خدمات این نهاد بسیار زیاد است و از زنان سرپرست خانوار، کودکان کار، همه گروه‌های معلولین، سالمندان، بیماران روانی گرفته، تا بخش عمده‌ای از معتادان را در بر می‌گیرد.

مدیرکل بهزیستی استان بیان کرد: در حال حاضر، 50 هزار خانوار مستمری بگیر در سطح استان، تحت پوشش بهزیستی قرار دارند؛ ارائه خدمات به این گروه عظیم، کار آسانی نیست و نیاز به کار گروهی و تیمی است.

وی اظهار کرد: موفقیت در حوزه آسیب‌های اجتماعی منوط به کار گروهی است، چراکه پدیده‌های اجتماعی چند وجهی‌اند، یعنی به صورت زنجیره‌‎وار به هم مربوط می‌شوند؛ اگر در این چرخه شکستی ایجاد شود یا یک نفر بی دغدغه باشد، روند کار بسیار مشکل خواهد شد. چنانچه در حوزه اجتماعی مانند یک گروه با هم کار نکنیم، به نتیجه‌ای نمی‌رسیم.

سراوانی افزود: سازمان بهزیستی از زمان شکل گیری تا امروز سه موج را گذرانده است؛ موج اول ایجاد ساز و کار و تشکیلات و جذب نیرو با سیاست کاملا دولتی بود؛ در موج دوم سازمان بهزیستی به این نتیجه رسید که باید کار را به مردم واگذار کند، چرا که کار در حوزه اجتماعی تنها با اعتبارات و منابع دولتی و بدون حضور شرکای اجتماعی بسیار سخت است. به همین سبب در موج دوم این رویکرد ایجاد شد تا بسیاری از خدمات را به بخش غیر دولتی و شرکای اجتماعی واگذار کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر بهزیستی در حال تجربه موج سوم خود است و فعالیت‌های این نهاد وارد فاز جدیدی شده است؛ در این موج علاوه بر جذب شرکای اجتماعی، باید نسبت به تقویت سرمایه‌های اجتماعی نیز اقدام کند.

مدیرکل بهزیستی استان با اشاره به اقدامات و خدمات پیشگیرانه این سازمان عنوان کرد: چه در حوزه اجتماعی برای پیشگیری از اعتیاد به عنوان آسیب عمده و چه در حوزه توانبخشی برای پیشگیری از معلولیت، سازمان بهزیستی برنامه پیشگیرانه دارد؛ محور فعالیت‌های بهزیستی بر توانمندسازی مددجویان است و به دنبال این هستیم که برنامه‌های آگاه سازی را با ایجاد کارگاه‌های مختلف چه از طریق آموزش و اعزام کارشناس برای انتقال مفاهیم و چه به روش مخاطب اصلی و از مسیر پایگاه خدمات اجتماعی ارائه کنیم.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: