کد خبر: 3855887
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۶
گروه اجتماعی ـــ امام جمعه اهل سنت ایرانشهر گفت: در اهمیت وحدت هیچ شکی نیست؛ آیات و روایات و فرمایشات علمای دغدغه‌مند اسلام نیز بیانگر ضرورت وحدت است، اما سخن در عملی کردن وحدت و خارج کردن آن از حالت شعارگونه است، که هفته وحدت، فرصت مناسبی برای تحقق این مهم است.

مولوی عبدالصمد کریم‌زایی، امام جمعه اهل سنت ایرانشهر در گفت‌وگو با ایکنا از سیستان‌وبلوچستان، گفت: رسول خدا(ص) پیامبر رحمت و مهربانی بودند، چراکه آغوش ایشان به روی همه مردم، از هر گروه و قوم و نژادی، باز بود و همین اخلاق حسنه ایشان سبب شد تا محبتشان در قلب مردم بیفتد.

وی ادامه داد: تمام جزء جزء زندگی رسول خدا(ص) برای ما الگو است؛ از ایشان احادیث و روایات فراوانی به‌دست ما رسیده که می‌توان آنان را سرلوحه قرار داده و زندگی خود را بر اساس آن تنظیم کنیم.

امام جمعه اهل سنت ایرانشهر بیان کرد: یکی از سفارشات مؤکد رسول خدا(ص)، مسأله وحدت و اتحاد مسلمانان است. متأسفانه امت اسلامی امروز دچار تفرقه و اختلاف است و این سفارش مهم رسول‌الله(ص) را از یاد برده است. در میان ما مسلمانان، جنگ و برادرکشی به‌راه افتاده و قطعاً قلب پیغمبر از این موضوع اندوهگین است.

وی افزود: جمهوری اسلامی بحمدالله در زمینه وحدت بسیار مصمم است؛ از همان ابتدای پیروزی انقلاب، حضرت امام(ره) فرمود «ما دست برادری را به سمت همه مسلمانان و برادران اهل سنت در تمام جهان دراز می‌کنیم» که نشانه توجه ویژه ایشان به مسأله وحدت است.

این عالم اهل سنت ادامه داد: رهبر معظم انقلاب هم امروز همان روش امام(ره) را دارند؛ ایشان فتوا داده‌اند که هر گونه اهانت به صحابه رسول خدا و ازواج مطهرات ایشان مطلقاً حرام است؛ اما عده‌ای هم هستند که متأسفانه کم لطفی می‌کنند.

وی بیان کرد: وحدت و انسجام یکی از دغدغه‌های پیامبراکرم(ص) در زمان حیات سیاسی و اجتماعی آن حضرت بوده است؛ چراکه جامعه‌ مقتدر و مستحکم نیازمند وحدت و همدلی است.

مولوی کریم‌زایی اظهار کرد: وحدت مورد تأکید قرآن کریم نیز هست؛ آنجا که می‌فرماید «وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِیعًا وَلاَ تَفَرَّقُوا (آیه 103 آل عمران) یعنی همگی به ریسمان الهی چنگ زنید و پراکنده نشوید؛ در جایی دیگر نیز آمده «إِنَّ هَذِهِ أُمَّتُكُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّكُمْ فَاعْبُدُونِ» (آیه 92 سوره انبیاء) یعنی اين است امت‏ شما كه امتى يگانه است و منم پروردگار شما، پس مرا بپرستيد.

وی افزود: وحدت مسلمانان می‌تواند حول مشترکات فراوان، از جمله قرآن و وجود نازنین رسول خدا(ص)، شکل بگیرد؛ اگر وحدت بطور کامل محقق شود، ثمرات ارزشمندی به‌همراه خواهد داشت، زیرا وحدت، خود بزرگترین عامل توسعه و پیشرفت است.

امام جمعه اهل سنت ایرانشهر عنوان کرد: علما و اندیشمندان اسلامی با همفکری و آگاهی خود تلاش عمیق در جهت وحدت اسلامی در بین مسلمانان انجام دهند و موارد اختلاف را تا آنجا که ممکن است از بین ببرند و زمینه‌های وحدت اسلامی را در جهت ایجاد دوستی و هماهنگی و نزدیک کردن قلوب به یکدیگر در همه سطوح ایجاد کنند.

این عالم اهل سنت بیان کرد: در اهمیت وحدت هیچ شکی نیست؛ آیات و روایات و فرمایشات علمای دغدغه‌مند اسلام نیز بیانگر ضرورت وحدت است، اما سخن در عملی کردن وحدت و خارج کردن آن از حالت شعارگونه است، که هفته وحدت، فرصت مناسبی برای تحقق این مهم است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: