کد خبر: 3917012
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۰
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: افزایش تعاملات این استان با افغانستان به‌ویژه در حوزه بندر چابهار، نفع اقتصادی را برای مردمان دو سوی مرز به همراه خواهد داشت.

به گزارش ایکنا از سیستان‌وبلوچستان، به نقل از روابط عمومی استانداری، احمدعلی موهبتی، استاندار سیستان‌وبلوچستان، شب گذشته، 26 مردادماه در دیدار ابراهیم غشتعلی، عضو ارشد کمیسیون اقتصاد مجلس افغانستان و محمدابراهیم پوپل، معاون پارلمانی رییس اجراییه افغانستان و هیئت همراه با وی در دفتر استاندار گفت: سیستان و بلوچستان به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی، مرزی بودن، دسترسی به آب‌های آزاد و منابع غنی طبیعی با قابلیت‌های ویژه، منحصر به‌فرد و بکر، فرصت گران‌بهایی برای سرمایه‌گذاران کشور افغانستان فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه هیچ کشوری به تنهایی و با قطع رابطه با دیگر کشورها نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد، افزود: با توجه به تاکید رئیس جمهوری افغانستان مبنی بر اینکه تنفس‌گاه این کشور چابهار است، آمادگی کامل در سیستان و بلوچستان وجود دارد تا زمینه برای افزایش مبادلات تجاری و سرمایه‌گذاری در این بندر مهم و استراتژیک بین المللی فراهم شود. اقدامات موجود در مبادلات مرزی ایران و افغانستان باید زمینه‌ساز عزت‌مندی دو ملت و کشور شود. همچنین زمینه باید به گونه‌ای فراهم شود تا ضمن حاصل شدن رفاه مردم دو کشور، تجار و فعالان اقتصادی نیز از سود منطقی بهره‌مند شوند.

موهبتی با بیان اینکه افغانستان از مزیت فراوانی در حوزه معدنی برخوردار است، گفت: استفاده از ظرفیت معادن با راه‌اندازی صنایع مختلف توسط سرمایه‌گذاران ایرانی در این کشور تأثیرات مثبتی در حوزه اقتصادی برای هر دو کشور به همراه دارد.

وی هنر، ادبیات و زبان را تنها بخشی از جلوه‌های مشترک و یگانگی فرهنگی میان ایران و افغانستان بیان کرد و افزود: با توجه به پیوند تاریخی بین مردمان دو سوی مرز، تامین منافع دو کشور منجر به عزتمندی دو ملت خواهد شد. به منظور افزایش تبادلات مرزی علاوه بر منطقه آزاد چابهار، تصویب منطقه آزاد سیستان نیز در دستور کار مسئولان استانی و کشوری قرار دارد.

موهبتی همچنین بر اتخاذ تصمیمات لازم در زمینه راه‌اندازی هر چه سریعتر و اصولی پل دوم میلک در مرز مشترک سیستان و بلوچستان و افغانستان تاکید کرد.

موهبتی راه‌اندازی صندوق پولی، کمیسیون‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و تجاری مشترک و برپایی نمایشگاه‌های دایمی را از مهمترین راهکارها برای رفع موانع اقتصادی و معرفی هرچه بیشتر ظرفیت‌های سرمایه گذاری مشترک بین این استان و افغانستان عنوان کرد.

ضرورت اطلاع‌رسانی ظرفیت‌های بندر چابهار

محمد ابراهیم غشتعلی، عضو ارشد کمیسیون اقتصاد مجلس افغانستان، نیز در این دیدار گفت: اگر تجار افغانستان از ظرفیت‌های بندر چابهار مطلع شوند حجم گسترده‌ای از سرمایه‌گذاری‌ها را در این بندر مهم انجام خواهند داد.

وی عدم اطلاع‌رسانی شفاف از ظرفیت‌های این استان را از جمله مشکلات در افزایش مبادلات مرزی با افغانستان عنوان کرد.

عضو ارشد کمیسیون اقتصاد مجلس افغانستان ساخت پل دوم میلک را از ضروریات افزایش مبادلات تجاری برشمرد و بیان کرد: پیگیری‌های لازم برای ساخت این پل مهم در شورای امنیت ملی افغانستان در دست اقدام است و به‌زودی زمینه اجرایی شدن آن فراهم می‌شود.

غشتعلی اظهار کرد: ساخت پل دوم میلک با دارا بودن منفعت‌های بالای اقتصادی برای ایران و افغانستان تسهیل کننده صادرات و واردات خواهد بود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: