کد خبر: 3928486
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۸
جانشین نماینده ولی‌فقیه در استان سیستان‌وبلوچستان گفت: حفظ وحدت یک راهبرد یا تاکتیک سیاسی و موقتی نیست، بلکه یک دستور الهی است و باید به‌عنوان یک تکلیف به آن نگاه کرد، به طوری که در هر شرایطی، خود را ملزم به حفظ آن بدانیم.

به گزارش ایکنا از سیستان‌وبلوچستان، حجت‌الاسلام علیرضا بی‌نیاز، جانشین نماینده ولی‌فقیه در استان روز گذشته، 19 مهرماه در نشست هماهنگی ستاد گرامیداشت هفته وحدت، گفت: در قرآن کریم، خداوند مسلمانان را به وحدت و همدلی و «ید واحده بودن» امت دعوت کرده است؛ بنابراین وحدت یک دستور الهی است.

وی ادامه داد: حفظ وحدت یک راهبرد یا تاکتیک سیاسی و موقتی نیست، بلکه یک دستور الهی است و باید به‌عنوان یک تکلیف به آن نگاه کرد، به طوری که در هر شرایطی، خود را ملزم به حفظ آن بدانیم.

وی با اشاره به اینکه آیات قرآن کریم امت را از تفرقه و عواقب و پیامدهای تفرقه نهی می‌کند، افزود: طبق آیات قرآن کریم مردم باید از نزاع و اختلاف دوری کنند؛ چراکه اختلاف بین مسلمانان باعث ناکارآمدی و ضعف می‌شود.

بی‌نیاز تفرقه را آفت امت اسلامی دانست و گفت: برای وحدت باید تحمل و صبر داشته باشیم، باید با سعه صدر، ظرفیت پذیرش عقاید مخالف عقیده خود را داشته باشیم، نباید انتظار داشت که همه مسلمانان سراسر دنیا، دقیقاً مطابق با عقیده ما عمل کنند و اگر چنین نباشد، آنان را تکفیر کنیم.

وی اظهار کرد: رسول خدا(ص) بهترین الگو برای جهانیان هستند؛ ایشان «رحمة للعالمین» بودند و به دلیل آن محبتی که نسبت به خدا و خلق خدا داشتند، در قلب همه نفوذ می‌کردند؛ باید این‌گونه بود تا بتوان قلب‌ها را فتح کرد.

وی سیستان و بلوچستان را پایتخت وحدت اسلامی کشور و الگوی وحدت اسلامی جهان معرفی کرد و افزود: از این ‌رو برنامه‌های اجرایی طی هفته وحدت در این استان، باید نسبت به دیگر استان‌ها بهتر و وزین‌تر برگزار شود که این امر مسئولیت همه را افزایش می‌دهد.

جانشین نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان بیان کرد: برنامه‌های هفته وحدت باید گفتمان‌محور و با محتوا باشد، تا بتواند تعامل و گفتمان بسیار خوبی بین مذاهب و فرق مختلف ایجاد کند، در این‌صورت این استان یک الگوی دقیق عملی در جهان برای وحدت اسلامی خواهد شد.

وی بر گفتمان‌سازی وحدت عملی اسلامی تأکید کرد و گفت: خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی مقدماتی هستند که گام دوم انقلاب اسلامی را بنا به توصیه مقام معظم رهبری رقم می‌زنند.

بی‌نیاز همچنین رعایت پروتکل‌های بهداشتی و در عین حال انجام‌ وظیفه دینی بدون کم‌وکاست را از ضروریات دانست و افزود: ما در شرایطی قرار داریم که جمع این دو نکته بر عهده ماست و باید با رعایت همه نکات بهداشتی مراسم وزین و ارزشمندی برگزار کنیم که تنوع و تعدد برنامه‌های هفته وحدت به این امر کمک می‌کند.

وی استفاده حداکثری از فضای مجازی را در برگزاری مراسم‌ هفته وحدت ضروری عنوان کرد و گفت: حضور در مراسم‌ به‌صورت فیزیکی و با رعایت پروتکل بهداشتی نیز باید صورت گیرد که در این راستا می‌توان از ظرفیت مساجد، عیدگاه‌ها، مصلاها، محلات، زمین‌های ورزشی و فضاهای باز استفاده کرد و شرایط را به‌گونه‌ای فراهم ساخت تا مردم حضور فعال و در عین حال امن و بی خطر در این مراسم‌ داشته باشند.

این مقام مسئول اضافه کرد: برای نشان دادن وحدت امت اسلامی باید تمامی ظرفیت شبکه‌های فرهنگی به میدان آید و مراسم‌ این هفته به‌گونه‌ای نباشد که تنها ادارات، سازمان‌ها و نهادها برنامه داشته باشند. همچنین در این هفته، برنامه‌ها باید به‌گونه‌ای اطلاع‌رسانی شود که هر کس می‌خواهد در برنامه‌ای که انتخاب کرده شرکت کند.

جانشین نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان بیان کرد: در هفته وحدت باید مردم شیعه و سنی در کنار یکدیگر باشند و در چنین جلساتی حضور عزیزان اهل سنت پررنگ باشد؛ شیعه و سنی در برنامه‌های یکدیگر شرکت کرده و اخوت و برادری را به نمایش بگذارند.

هفته وحدت امسال از 8 آبان‌ماه، مصادف با ۱۲ ربیع‌الاول که سالگرد ولادت پیامبر اکرم(ص) بنا بر روایات أهل سنت است، آغاز می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: