بیت تاریخی رهبری در ایرانشهر مرمت می‌شود
کد خبر: 4169620
تاریخ انتشار : ۲۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۶
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایرانشهر:

بیت تاریخی رهبری در ایرانشهر مرمت می‌شود

رحمان ریگی گفت: با هدف توسعه همه‌جانبه، بنای تاریخی محل اقامت مقام معظم رهبری در ایرانشهر مرمت خواهد شد.

بیت تاریخی رهبری در ایرانشهربه گزارش ایکنا از سیستان‌وبلوچستان، به نقل از روابط عمومی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایرانشهر، رحمان ریگی، رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی این شهرستان، گفت: رهبر معظم انقلاب که در سال ۵۶ توسط رژیم پهلوی به ایرانشهر تبعید شده بودند، به مدت یک‌سال در این ساختمان که با مصالح بومی خشتی و گلی و معماری سنتی است، سکونت داشتند.
 
وی اضافه کرد: در سال ۱۳۷۰ این منزل به‌‌عنوان یادبودی از دوران تبعید مقام معظم رهبری به میراث‌فرهنگی اهدا شده است و به‌ مرور زمان با مرمت اولیه به موزه قرآن و عترت در ایرانشهر تبدیل شد.
 
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی ایرانشهر گفت: همه ساله از سوی علاقه‌مندان به قرآن و عترت و با توجه‌ به واقع‌ شدن ایرانشهر در مسیر زاهدان و چابهار و جاذبه‌های گردشگری این شهرستان، مسافران و گردشگران زیادی از این مکان دیدن می‌کنند.
 
ریگی ادامه داد: در این زمینه با توجه‌ به پیگیری‌‌های سرپرست اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان‌وبلوچستان مبنی بر بررسی موانع و مشکلات توسعه این بنای تاریخی، اداره میراث‌ فرهنگی شهرستان این مهم را با اولویت اجرای توسعه فضای فیزیکی و مرمت در دستور کار قرار داد.
 
وی تصریح کرد: طرح‌های کارشناسی برای رفع مشکلات مرمت و نیز راه‌های احیای موزه بیت رهبری مطرح و مقرر شده تا دستگاه‌های اجرایی شهرستان با تمام ظرفیت در این راستا گام بردارند.
 
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایرانشهر گفت: اهتمام جدی استاندار سیستان‌وبلوچستان و سرپرست اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی این استان در حل مشکلات مربوط به ساختمان بیت مقام معظم رهبری نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و همکاری لازم در سطح استان و شهرستان ایرانشهر است که اداره میراث‌ فرهنگی این شهرستان به‌ عنوان حلقه واسط آن، وظیفه مهمی بر عهده دارد.
 
ریگی اظهار امیدواری کرد که با دستور سرپرست اداره‌‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مشکلات مربوط به توسعه و تجهیز موزه قرآن و عترت در سال‌جاری به حداقل رسیده و موانع موجود در توسعه همه‌جانبه این بنای معنوی رفع شود.
انتهای پیام
captcha