مصاحبه با یونس شکرخواه

مصاحبه با یونس شکرخواه

یونس شکرخواه، روزنامه‌نگار، پژوهشگر،‌ مترجم دانش ارتباطات و استاد دانشگاه متولد دوم تیرماه 1336 مشهد است. شکرخواه صاحب کتاب‌های خبر، روزنامه‌نگاری سنتی و روزنامه‌نگاری سایبر، خبرنویسی مدرن، واژه نامه ارتباطات، انفجار برزگ خاموش، تاریخ مطبوعات ایران، روابط عمومی از زاویه ارتباطات و ...ده ‌ها کتاب دیگر مرجع در حوزه خبرنگاری است. او را پدر روزنامه‌نگاری آنلاین می‌خوانیم. ایکنا به انگیزه روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی به گفت‌وگو با این استاد پیشکسوت نشست.
مصاحبه با استاد محمدحسن سمسار

مصاحبه با استاد محمدحسن سمسار

استاد محمدحسن سمسار برای نسل‌های مختلف ایرانی، از آنانکه پیش از انقلاب مشق هنر کرده‌اند تا جوانانی که پس از انقلاب اسلامی ایران پای درس او، به معنای اصالت هنر و همچنین هنر ایرانی نشسته‌اند، قد کشیده‌اند و قدر هنر را یافته‌اند؛ نامی آشنا، بلند و همواره بزرگ است، نامی که بی‌تردید عنوان بلندبالا و محترم «معلم» را با ادبی هماره در ذهن متبادر می‌کند. او (زاده ۱۲ مهر ۱۳۱۳) شیراز، محقق، تاریخ‌دان، تاریخ‌نگار و کارشناس ارشد تاریخ از دانشگاه تهران است و از سال 65 تاکنون مدیر بخش هنر و معماری دایرةالمعارف بزرگ اسلامی است. ایکنا به انگیزه روز معلم به گفت‌وگو با این معلم بزرگ نشست.
مصاحبه با علی بهرامیان

مصاحبه با علی بهرامیان

علی بهرامیان، عضو هیئت علمی دائرةالمعارف بزرگ اسلامی و پژوهشگر تاریخ صدر اسلام است که طی سالیان متمادی به تحقیق و پژوهش تاریخی و فرهنگی پرداخته است. او هم اکنون معاون علمی مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی است. ایکنا به انگیزه بررسی سیره‌نویسی در صدر اسلام به گفت‌وگو با او نشسته است.
مصاحبه با حجت‌الاسلام والمسلمین محسن الویری

مصاحبه با حجت‌الاسلام والمسلمین محسن الویری

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محسن الویری، دانش‌آموخته مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه امام صادق(ع) و مقطع دکترای تخصصی رشتة تاریخ و تمدن ملل مسلمان دانشگاه تهران است. او که فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی خود را در دو حوزه تاریخ و فرهنگ متمرکز کرده است هم اکنون عضو هیئت علمی و مدیر گروه تاریخ دانشگاه باقرالعلوم (ع) و سردبیر فصلنامه علمی ـ پژوهشی «تاریخ اسلام» این دانشگاه و رئیس کارگروه تخصصی تاریخ شورای تحول و ارتقای علوم انسانی و نیز رئیس میز تمدن اسلامی در قطب‌های فکری فرهنگی دفتر تبلیغات اسلامی است. ایکنا همزمان با میلاد رسول الله(ص) و امام جعفرصادق(ع) به گفت‌وگو با این استاد حوزه و دانشگاه نشست.
مصاحبه با دکتر ایرج فاضل

مصاحبه با دکتر ایرج فاضل

دکتر ایرج فاضل زاده اردیبهشت 1318 اصفهان، فوق تخصص جراحی عروق، رئیس جامعه جراحان ایران و رئیس سابق سازمان نظام پزشکی ایران، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وزیر اسبق فرهنگ و آموزش عالی، وزیر اسبق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی است. او که طی دوران دفاع مقدس برای نجات مجروحان جنگی در جبهه‌ها به خدمت پزشکی می‌پرداخت همزمان با هفته دفاع مقدس به پرسش‌های ایکنا درباره مسئولیت پزشکان در آن دوران پاسخ داد.
مصاحبه با منوچهر شاهسواری

مصاحبه با منوچهر شاهسواری

منوچهر شاهسواری، نویسنده و تهیه‌کننده ایرانی است که هم‌زمان با ساخت سریال و فیلم‌های مختلف سینمایی سمت‌های مختلفی در حوزه سینما داشته که از آن جمله می‌توان به مدیرعاملی خانه سینما، ریاست شورای مرکزی اتحادیه تهیه‌کنندگان و توزیع‌کنندگان فیلم ایران، ریاست شورای صنفی نمایش و مدیریت بخش فیلم‌های خارجی بنیاد سینمایی فارابی اشاره کرد. شاهسواری به واسطه تهیه و تولید چندین فیلم مؤثر در سینمای دفاع مقدس به عنوان یکی از سینماگران پیشگام در سینمای جنگ شناخته می‌شود، مزار شریف، براده‌های خورشید، ماه و خورشید و.. از جمله آثار ماندگار او در این حوزه است. ایکنا به انگیزه هفته دفاع مقدس به گفت‌وگو با این تهیه‌کننده سینما نشسته است.
مصاحبه با مرتضی سرهنگی

مصاحبه با مرتضی سرهنگی

مرتضی سرهنگی،‌ روزنامه‌نگار، پژوهشگر، نویسنده و مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت متولد 12 آذر 1332 است. او که یکی از برجسته‌ترین و مؤثرترین چهره‌های ادبیات جنگ است همزمان با هفته دفاع مقدس در گفت‌وگو با ایکنا به پرسش‌های این رسانه درباره نقش و جایگاه ادبیات دفاع مقدس در تکریم و معرفی قهرمانان جنگ، رسالت رسانه‌ها برای اين الگوسازی و... پاسخ داد.
مصاحبه با دکتر سیدعلیرضا مرندی

مصاحبه با دکتر سیدعلیرضا مرندی

دکتر سیدعلیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران است. این پزشک 84 ساله که تجربه اداره وزارت بهداشت و نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی را دارد، به انگیزه روز پزشک میزبان ایکنا بود و به پرسش های این رسانه حول محور اخلاق پزشکی و پزشک اخلاق‌مدار پاسخ داد.
مصاحبه با اصغر دادبه

مصاحبه با اصغر دادبه

اصغر دادبه، زاده ۱۸ اسفند ۱۳۲۵ در یزد، استاد فلسفه اسلامی و ادبیات عرفانی دانشگاه علامه طباطبایی و مدیر گروه ادبیات دائرةالمعارف بزرگ اسلامی، همچنین مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی در دانشکده علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال است. او در دومین همایش چهره‌های ماندگار، به‌عنوان چهره ماندگار در عرصه ادبیات عرفانی و فلسفه اسلامی معرفی شد. ایکنا به انگیزه بررسی نقش ادبیات فارسی در ساخت انسان فرهنگی با او به گفت‌وگو نشسته است.
مصاحبه با محمد جعفری قنواتی

مصاحبه با محمد جعفری قنواتی

محمد جعفری قنواتی، پژوهشگر نامی حوزه فرهنگ و ادبیات ایران است؛ او که اکنون مدیر دانشنامه فرهنگ مردم ایران در دایره المعارف بزرگ اسلامی است سالیان متمادی در این حوزه کوشش علمی کرده است. از او آثار فراوانی در زمینه ادبیات و فرهنگ مردم ایران در قامت کتاب به جامعه ایرانی عرضه شده است. به انگیزه ایام عید سعید غدیر به گفتگو با او در خصوص جایگاه امیرالمؤمنین(ع) در فرهنگ ایرانیان نشسته‌ایم.