کد خبر: 3871018
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶
گروه اجتماعی ــ ورود سامانه بارشی قوی به سیستان‌وبلوچستان که از جمعه شب، ۲۰ دی‌ماه آغاز شد و به‌مدت دو روز به طول انجامید، به شهرستان‌های بیست‌گانه استان خسارات قابل توجهی وارد کرده و باعث تخلیه شش روستا در شهرستان کنارک شد.

به گزارش ایکنا از سیستان‌وبلوچستان، ورود سامانه بارشی قوی به استان که از جمعه شب، 20 دی‌ماه آغاز شد و به‌مدت دو روز به طول انجامید، به شهرستان‌های بیست‌گانه استان خسارات قابل توجهی وارد کرده و باعث تخلیه شش روستا در شهرستان کنارک شد.

طی دو روز گذشته، علاوه بر تعطیلی مدارس در مقاطع مختلف، آب‌گرفتگی معابر و مسدود شدن محورهای مواصلاتی، سدهای استان نیز سرریز شدند.

امدادرسانی به یک‌هزار سیل‌زده

رسول راشکی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان در این خصوص بیان کرد: با اعلام وضعیت بحرانی توسط ستاد مدیریت بحران استان، امدادگران جمعیت هلال احمر به حالت آماده‌باش قرار گرفتند و تاکنون به یک‌هزار و 173 آسیب‌دیده امدادرسانی صورت گرفته است.

وی با بیان این‌که بارندگی‌های این دو روز به 13 شهرستان و 27 روستا خسارات جدی وارد کرده است، افزود: در سیلاب اخیر ۲۸۵ خانوار دچار آسیب شدند که ۳۳۵ نفر آنان در چادر اسکان اضطراری یافتند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اظهار کرد: همچنین در این مدت 44 نفر از سرنشینان خودروهای گرفتار در سیلاب، در شهرستان‌های دلگان، سرباز، کنارک، نیکشهر و زاهدان توسط امدادگران جمعیت هلال احمر استان نجات پیدا کردند.

وی با بیان این‌که تعداد زیادی از هم‌استانی‌ها گرفتار طغیان رودخانه‌ها شدند، گفت: در این‌ زمینه به هفت نفر در شهرستان چابهار، شش نفر در دلگان، پنج نفر در سرباز و سه نفر در کنارک امدادرسانی صورت گرفت.

راشکی با اشاره به این‌که 18 مورد تخریب منازل نیز گزارش شد، افزود: امدادگران علاوه بر نجات افراد، نسبت به نصب چادر امدادی و توزیع اقلام ضروری نیز اقدام کردند.

سیلاب سیستان‌وبلوچستان 6 روستا را تخلیه کرد

پایان بارندگی‌ها تا عصر امروز

محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی استان نیز در این خصوص به خبرنگار ایکنا گفت: سامانه بارشی که از دو روز گذشته وارد استان شد، تمام نقاط استان را دربرگرفت و خسارات قابل توجهی نیز به‌دنبال داشت.

وی ادامه داد: همان‌طور که انتظار می‌رفت بیشتر بارندگی‌ها در نواحی مرکزی، غرب و جنوب غرب استان باریده است، به‌طوری که بیشینه بارندگی‌ها با میزان ۱۸۶ میلی‌متر از ایستگاه دستگرد از توابع شهرستان نیکشهر گزارش شده است.

مدیرکل هواشناسی استان با بیان این‌که در ۱۴۵ ایستگاه بارندگی ثبت شده است، اظهار کرد: از این تعداد، ارتفاع بارش‌های ۹۴ ایستگاه بیش‌از ۵۰ میلی‌متر بوده است؛ همچنین در ۱۷ ایستگاه بین ۱۰۰ تا ۱۸۶ میلی‌متر بارندگی گزارش شد.

حیدری بیان کرد: این سامانه بارشی تا عصر امروز رفته رفته تضعیف شده و به تدریج از مرزهای شرقی استان خارج می‌شود. با این‌حال احتمال بارش‌های ناچیز و پراکنده در سطح استان همچنان وجود دارد.

سیلاب سیستان‌وبلوچستان 6 روستا را تخلیه کرد

سیلاب سیستان‌وبلوچستان 6 روستا را تخلیه کرد

انتهای پیام
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: